معرفی

 

عدم تکميل زنجيره ساختاري صنعت و دانشگاه، يکي از موانع توسعه علمي و اقتصادي کشورها محسوب می شود. اين امر موجب پيدايش پارك هاي علم و فناوري از دهه ۱۹۶۰ در جهان گرديد که در ابعاد مختلف و با طيف گسترده اي از شرح وظايف به عنوان حلقه اي از زنجيره اقتصاد مبتني بر فناوري، توسعه يافتند.

امروزه به پارک های علم و فناوری به عنوان راه اصلی برای حل مشکلات پیچیده توسعه اقتصادی، ایجاد شغل، رفع مشکل بیکاری، توسعه کسب و کارهای جدید و ارتقای فناوری در صنعت نگاه می شود. در واقع پارک های علم و فناوری روشی موفق برای ترویج و ترغیب نوآوری، تشویق صنعتی سازی مجدد و تضمین توسعه پایدار منطقه ای معرفی شده اند.

اكنون بيش از 800 پارك علم و فناوري در بيش از 55 كشور جهان وجود دارد که تاثیر به سزایی در توسعه کشورها در ابعاد مختلف اقتصادی، فناوری و اجتماعی گذاشته اند. همچنین درحال حاضر بیش از 6000 مرکز رشد فناوری در جهان فعالیت می کنند که این تعداد به سرعت در حال افزایش می باشد.

پارک علم و فناوری استان کرمان

در راستاي برنامه هاي توسعه اي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و در چارچوب ماموريت هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با هدف گسترش فعاليت هاي دانش بنيان و ارتقاي سطح فناوري در منطقه شکل گرفته است. وجود ظرفيت هاي منطقه اي فراوان در استان به ويژه منابع طبيعي سرشار و اقليم چهارفصل آن، پتانسيل بالاي صنعتي، معدني و کشاورزي و برخورداري از منابع انساني متخصص در سايه ي دانشگاه ها و مراکز آموزشي و پژوهشي، پارک علم و فناوري استان کرمان را  به عنوان اولين پارک علم و فناوري منطقه جنوب شرق کشور داراي جايگاه و اعتبار ويژه اي کرده است. توجه به موضوع ايجاد پارک علم وفناوري در اساسنامه مرکز بين المللي علوم و تکنولوژي پيشرفته و علوم محيطي به عنوان سازمان موسس ضمن تقويت جايگاه قانوني پارک، گواه اهتمام و نگاه توسعه اي و آينده نگر بنيان گذاران و مسئولين مجموعه مي باشد.
زمینه فعالیت

- بیوتکنولوژی کشاورزی و پزشکی

- لیزر، فوتونیک و فیبر نوری

- نانو تکنولوژی

- فناوری اطلاعات و ارتباطات

- انرژی های تجدید پذیر

- مواد نو و فرآوری مواد معدنی

- سیستم های مدیریت انرژی

- صنایع شیمیایی و تبدیلی

- صنایع الکترونیکی و مخابراتی

 

 

 

 گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت و گویی اختصاصی از راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان خبر داد وی در این گفت و گو مطرح کرد ...

اطلاعات بیشتر
بیشتر در: اخبار واحدها